Więcej wiem, mniej choruję

Program edukacyjny przeznaczony dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Dotyczy profilaktyki chorób zakaźnych, oparty jest na dwóch filarach zapobiegania: higienie rąk
i szczepieniach ochronnych. Zajęcia przygotowane w ramach programu przewidują udział dzieci przedszkolnych w wieku od 3 do 6 lat oraz dzieci szkół podstawowych od 7 do 9 lat (klasy I-III).

Cel główny programu:

Zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez zmianę nawyków higienicznych oraz docenienie roli i wykonywanie szczepień ochronnych.

Cele szczegółowe:

1. Zwiększenie wiedzy na temat chorób związanych z nieprzestrzeganiem higieny.
  2. Wykształcenie i utrwalenie nawyków higienicznych wśród dzieci w miejscach zagrożeń:
    1. zwiększenie nadzoru nad warunkami higieny i realizowanymi zaleceniami higienicznymi (HDM, HŻŻ);
    2. toaleta (dom, szkoła);
    3. kuchnia i jej otoczenie (przed jedzeniem i przygotowywanie posiłków);
    4. zabawa ze zwierzętami;
    5. nowe strefy klimatyczne.
  3. Zwiększenie umiejętności rozpoznawania dróg zakażeń.
  4. Zwiększenie wrażliwości dzieci na zachowania higieniczne w czasie swojej choroby
    i choroby innych.
  5. Wzrost wiedzy o roli i znaczeniu szczepień ochronnych wśród rodziców, opiekunów, nauczycieli (obowiązkowych i zalecanych).
  6. Zwiększenie wiedzy o zagrożeniach chorobami zakaźnymi w innych strefach klimatycznych i ich zapobieganie.

Materiały pochodzą ze strony Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m.st. Warszawie.

więcej wiem
Infografika_Tablica_szczepienia_Covid19(2)