Arteterapia drogą ku przyszłości

W ostatnich latach stosuje się nie tylko leczenie biologiczne, czy tradycyjną psychoterapię. Rosnące znaczenie zaczynają odgrywać inne dziedziny, pozornie odległe od medycyny, takie jak: malarstwo, rzeźba, taniec, czy muzyka. Na naszych oczach zmienia się współczesny świat, oferując coraz większe możliwości rozwoju jednostki, a jednocześnie wystawiając za to wysoki rachunek, na którym figuruje między innymi zawrotne tempo życia. Nie wszyscy dają radę sprostać takim wymaganiom. Tu ma też swoje źródło szereg problemów, które występują już wśród dzieci, a które poprzednim pokoleniom były niemal obce. Jedną z metod radzenia sobie w dzisiejszym świecie jest Arteterapia , czyli ( arte z łac. ars –sztuka i terapia) – leczenie przez sztukę.

Ma ona korzenie w starożytności, ale dopiero w ostatnich latach stała się popularną i docenianą metodą pracy z osobami w różnym wieku. Wykorzystuje się ją w celach zarówno diagnostycznych jak i terapeutycznych. Arteterapię coraz częściej stosują nauczyciele i pedagodzy, chcąc lepiej radzić sobie z problemami wychowawczymi i nie tylko. Polega ona na wykorzystaniu różnych środków artystycznych, które ułatwiają dziecku ekspresję emocji. W trakcie arteterapii dziecko uczy się przez działanie polegające na tworzeniu czegoś. Terapia sztuką pozwala na przekształcanie siebie dzięki swojemu dziełu. Tworzenie jest bowiem autotworzeniem poprzez realizację siebie w każdym ze swych działań.

Arteterapia przeznaczona jest dla dyslektyków, dzieci nadpobudliwych, niepełnosprawnych oraz posiadających zaburzenia nerwicowe i problemy z bezpośrednim wyrażaniem emocji. Powszechnie stosuje się ją również u dzieci całkowicie zdrowych. Staje się wtedy jedną z form zabawy, którą pragnę wdrożyć w swojej pracy. Doskonale sprawdza się jako metoda dająca uczucie odprężenia i spokoju. Jej skuteczność w znacznym stopniu zależy od panującej atmosfery. Zarówno w terapii indywidualnej, jak i grupowej, najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa podopiecznego.

W swojej innowacji wykorzystałam następujące rodzaje ateterapii:

- terapię przez sztuki plastyczne – m.in. jako formę likwidacji napięć i negatywnych emocji,

- muzykoterapię - jako jeden z elementów kompleksowego oddziaływania terapeutycznego. Muzyka jest nosicielem treści emocjonalnych, może działać kojąco, pobudzająco, aktywizuje,

- bajkoterapię - kontakt z literaturą wprowadza dziecko w świat fikcji, pomaga zapomnieć o zmartwieniach i problemach.

Julia Toporzysz