Pierwsze dni w przedszkolu

Znalezione obrazy dla zapytania pierwsze dni w przedszkolu

DRODZY RODZICE,
poniżej przedstawiamy ciekawy artykuł zapożyczony ze strony www.edziecko.pl - Miesięcznik Dziecko.

Warto przeczytać!

"Maluch chodzi do przedszkola codziennie na kilka godzin. Zna już swoją panią, dzieci w grupie, jednak nadmiar wrażeń ciągle go męczy i wciąż trudno rozstać mu się z rodzicami. Co zrobić, aby pomóc dziecku odnaleźć się w przedszkolnej rzeczywistości?

Stały rytm poranka

Kilkulatki potrzebują jasno wyznaczonych ram, dlatego warto zadbać o stały rytm dnia, szczególnie poranka. Dzięki temu dziecko poczuje się bezpieczniej i szybciej zaakceptuje zmiany w dalszej części dnia, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego upodobania: niektóre maluchy wolą zjeść śniadanie w domu, inne lubią iść do przedszkola spacerem, są też i takie, które nie wejdą do sali bez kilku chwil w szatni na kolanach mamy czy taty.

Dziecko decyduje

Dziecko nie ma wpływu na to, że idzie do przedszkola - to może być dla niego trudne. Szczególnie że trzylatki mają silną potrzebę panowania nad sytuacją.

Tam, gdzie to możliwe, pozwólcie maluchowi decydować. To da mu poczucie większej pewności siebie. Przed wyjściem z domu, zapytajcie:

"Którą koszulkę chcesz dziś włożyć, zieloną czy żółtą?".

"Jaką zabawkę zabierzesz dziś do przedszkola, misia czy lalkę?".

"Którędy pójdziemy dziś do przedszkola, przez park czy ulicą?".

Spokojne pożegnanie

Choć pożegnania bywają trudne, nie należy ich unikać - są dla dziecka (i dla rodziców!) bardzo ważne. Dają poczucie bezpieczeństwa i łagodzą niepokój związany z nieznanym. By jednak tak się stało, powinny mieć stały scenariusz. Oto kilka pomysłów na rytuały pożegnania:

• uściśnijcie najpierw łapkę ukochanego misia, a potem samego malucha;

• zapukajcie w drzwi sali po jednej stronie, dziecko "odpukuje" po drugiej;

• ułóżcie rymowankę na do widzenia, a potem codziennie ją recytujcie razem z dzieckiem;

• prześlijcie całusy i pomachajcie sobie na do widzenia.

Nie przedłużajcie jednak pożegnania. Jeśli mówicie, że musicie już iść, to po prostu wyjdźcie. Wahając się, przekazujecie dziecku komunikat: "Wcale nie jesteśmy pewni, czy chcemy cię tu zostawić". A ono, przez to, że chłonie wasze emocje, poczuje się niepewnie.

Nie tylko mama może odprowadzać przedszkolaka

Czasem rozstania są łatwiejsze, gdy malucha odprowadza ktoś inny niż mama. Jeśli tak się dzieje, warto ten obowiązek scedować na tatę lub o pomoc w odprowadzaniu malca poprosić babcię czy dziadka. Sobie zostawcie przyjemniejszy obowiązek - odbieranie dziecka z przedszkola.

Coraz dłuższe pobyty w przedszkolu

Przez pierwsze tygodnie odbierajcie dziecko wcześniej. Odnalezienie się w nowej sytuacji, w obcym miejscu, w dużej grupie dzieci to dla malucha ogromny wysiłek. Zarówno emocjonalny, jak i fizyczny.

Oswajanie z przedszkolem może trochę potrwać

Nigdy nie wiadomo, ile czasu zajmie maluchowi "oswojenie przedszkola". Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Uprzedźcie w pracy, że przez jakiś czas będziecie przychodzić nieco później. Jeśli musicie być w pracy na konkretną godzinę, wyjdźcie z domu odpowiednio wcześniej. Nie poganiajcie dziecka. Musi czuć, że ma prawo przeżywać skrajne emocje i że ma w was oparcie.

Odreagować stres

Przygotujcie się na to, że w pierwszych tygodniach trudne mogą być nie tylko poranki, ale także popołudnia i wieczory. Bardzo często maluch w domu odreagowuje stres, jakim jest dla niego oswajanie się z przedszkolem.

Dziecko ma prawo:

•  Być zmęczone i marudne

Po wyjściu z przedszkola dziecko może być znużone. Nie wypytujcie: "Jak było?", "Co jadłaś?", "Jak nazywa się twój kolega?". Po prostu bądźcie obok, a jeśli maluch zacznie opowiadać, uważnie słuchajcie. Po jakimś czasie maluch przyzwyczai się do nowego rytmu dnia.

•  Mieć większy apetyt

Przyzwyczajenie się do nowego jedzenia, w dodatku jedzonego w grupie, zajmuje sporo czasu. Nie namawiajcie przedszkolanek, by zachęcały malca do jedzenia, przygotujcie za to pożywny podwieczorek i sutą kolację.

•  Być pobudzone i mieć problemy z zaśnięciem

Zdarza się to zwłaszcza dzieciom, które już od pewnego czasu nie ucinały sobie drzemki w ciągu dnia, a w przedszkolu śpią podczas leżakowania. Warto wtedy przed powrotem do domu dać dziecku okazję do wybiegania się na świeżym powietrzu.

•  Domagać się przytulania

To normalne. Dziecko w ten sposób ładuje baterie. Bez obaw przed rozpieszczeniem, przytulajcie je, ile sił!

•  Chcieć spędzać z Wami więcej czasu

Malec jest za wami stęskniony. Wykorzystujcie wspólne popołudnia i weekendy na bycie razem. Spacery, zabawy, a nawet wspólne sprzątanie to okazja do budowania więzi. Dziecko poczuje się zauważone, a wy będziecie mieć okazję, by je lepiej poznać i obserwować, jak wspaniale się rozwija. "

ZACZERPNIĘTO ZE STRONY http://www.edziecko.pl/przedszkolak/1,79345,15457605,Pierwsze_dni_w_przedszkolu.html